Electrolux ESA47210SW Dishwasher
Electrolux ESA47210SW Dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Door colour | White |
| Control type | Buttons |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Control panel colour | White |
| Appliance placement | Freestanding |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | E |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy consumption per cycle | 0.94 kWh |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| Depth | 620 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 42 kg |
| Drying system | AirDry |
| Noise level | 44 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Left-on mode duration | 1 min |
| Cycle time | 240 min |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Noise emission class | B |
| Salt indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2107582 |