-
−2%
Electrolux EEM43200L Fully built-in 10 place settings E
Electrolux EEM43200L Fully built-in 10 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Water fill | Hot, Cold |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Custom panel-ready | No |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | Not applicable |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Cord length | 1.5 m |
| Built-in display | Yes |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.754 kWh |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency class | E |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Installation compartment height (min) | 82 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (max) | 90 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Package weight | 35.3 kg |
| Height | 818 mm |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 685 mm |
| Depth | 550 mm |
| Width | 446 mm |
| Weight | 33.9 kg |
| Package height | 870 mm |
| Dishwashing programs | 90min 60°C, 160min 60°C, Quick, 60min 60°C, Eco 50°C |
| Cycle time | 240 min |
| Overflow protection | Yes |
| Temperature (max) | 60 °C |
| Inverter technology | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Number of washing programs | 8 |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Noise emission class | B |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Glass protection | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Number of temperature settings | 4 |
| Noise level | 44 dB |
| Child lock | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |