Electrolux EEA727200L dishwasher Fully built-in 13 place settings
Electrolux EEA727200L dishwasher Fully built-in 13 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Baskets adjustable placement | Upper, Lower |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Door colour | Not applicable |
| Cord length | 1.5 m |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Control panel colour | White |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Control type | Touch |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | E |
| Energy consumption per cycle | 0.921 kWh |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| Weight | 33.2 kg |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Height | 818 mm |
| Width | 596 mm |
| Depth | 550 mm |
| Installation compartment height (max) | 88 cm |
| Installation compartment height (min) | 82 cm |
| Number of washing programs | 6 |
| Dishwashing programs | Eco, Rinse, 90min 60°C, Auto, Quick, 30min 60°C |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Noise level | 46 dB |
| Noise emission class | C |
| Delay start (max) | 3 h |
| Auto power off | Yes |
| Drying system | AirDry |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of temperature settings | 2 |
| Cycle time | 240 min |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |