Dishwasher BOSCH SMS8ECI02E
Dishwasher BOSCH SMS8ECI02E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Control type | Buttons |
| Door colour | Brushed steel with anti-fingerprint coating |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Height | 84,5 cm |
| Depth | 60 cm |
| Width | 60 cm |
| Weight | 51,7 kg |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 42 dB(A) re 1pW |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | EfficientDry |
| Dishwashing programs | Quick 60 min, Intensive 70°C, Glass 40°C, Auto 45-65°C, Prewash, Eco 50°C |
| Number of washing programs | 6 |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2068953 |