Built-in dishwasher BOSCH SPV4EMX61E
Built-in dishwasher BOSCH SPV4EMX61E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | Not applicable |
| Control type | Buttons |
| Built-in water softener | Yes |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Cutlery basket type | Bosch Vario3 |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Stainless steel |
| Energy efficiency class | D |
| Energy consumption per 100 cycles | 67 kWh |
| Current | 10 A |
| Energy consumption per cycle | 0.674 kWh |
| Water consumption per cycle | 6.7 L |
| Energy consumption (standby) | 2 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Weight | 29.6 kg |
| Width | 448 mm |
| Dishwashing programs | One hour, Favourite, Pots, Eco, Auto 45-65 ºC, Quiet 50°C |
| Drying system | Heat exchanger |
| AquaStop function | Yes |
| Noise emission class | C |
| Self-cleaning | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Cycle time | 256 min |
| Number of washing programs | 6 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Noise level | 45 dB |
| Additional features | Remote Start, Intensive Zone, SpeedPerfect Plus, MachineCare |
| Adjustable feet | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Floor indicator light | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |