Built-in dishwasher BOSCH SMV4HVX07E
Built-in dishwasher BOSCH SMV4HVX07E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Fully built-in |
| Water fill | Hot, Cold |
| Built-in display | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Energy efficiency class | D |
| Current | 10 A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 598 mm |
| Weight | 33.6 kg |
| Height | 815 mm |
| Depth | 550 mm |
| Noise emission class | C |
| Overflow protection | No |
| Temperature (max) | 65 °C |
| Noise level | 46 dB |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Automatic door opening | No |
| Smartphone remote control | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Child lock | No |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2068957 |