-
−3%
Built-in dishwasher BOSCH SMV4EVX11E
Built-in dishwasher BOSCH SMV4EVX11E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Fully built-in |
| Built-in display | Yes |
| Water fill | Hot, Cold |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class | B |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy consumption per 100 cycles | 65 kWh |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 34.4 kg |
| Width | 598 mm |
| Noise level | 44 dB |
| Temperature (max) | 65 °C |
| Overflow protection | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Noise emission class | C |
| Apps supported | Home Connect |
| Child lock | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2068958 |