BOSCH SMV25AX07F built-in dishwasher
BOSCH SMV25AX07F built-in dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control panel colour | Black |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in water softener | No |
| Built-in display | Yes |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Plastic / Stainless steel |
| Cord length | 1.75 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Custom panel-ready | Yes |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Energy efficiency class | E |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 2400 W |
| Current | 10 A |
| Energy consumption per 100 cycles | 92 kWh |
| Energy consumption per cycle | 1.02 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Water consumption per cycle | 10.5 L |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth | 670 mm |
| Width | 598 mm |
| Weight | 36.4 kg |
| Height | 875 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Noise level | 46 dB |
| Number of temperature settings | 4 |
| Glass protection | Yes |
| Dishwashing programs | Quick, Glass 40°C, Bio, Pots, Auto 45-65°C |
| Noise emission class | C |
| Half-load | Yes |
| Number of washing programs | 5 |
| Number of place settings | 12 place settings |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Left-on mode duration | 0 min |
| Extra dry | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cycle time | 270 min |
| Delay start (max) | 9 h |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | No |
| Interior light | No |
| Floor indicator light | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Removable top | No |
| Instantaneous heating element | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1975597 |