BOSCH SMS4EVI04 dishwasher
BOSCH SMS4EVI04 dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Control type | Buttons |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Door colour | Stainless steel |
| Control panel colour | Silver |
| Custom panel-ready | No |
| Appliance placement | Freestanding |
| Outlet hose length | 1.7 m |
| Water consumption per cycle | 7 L |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | D |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy consumption per 100 cycles | 84 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Width | 600 mm |
| Weight | 51.5 kg |
| Glass protection | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, Favorite, Auto 45-65°C, Eco 50°C, Pre-rinse |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 7 |
| Cycle time | 235 min |
| Noise level | 46 dB |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Extra dry | No |
| Delay start (max) | 24 h |
| Noise emission class | C |
| Remaining time indication | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Child lock | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Dosage assistant | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Warnings | Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., The appliance should be connected to an earthed socket outlet. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1697091 |