-
−3%
Bosch Serie 4 SMV4HTX03E dishwasher Fully built-in 13 place settings D
Bosch Serie 4 SMV4HTX03E dishwasher Fully built-in 13 place settings D
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Fully built-in |
| Custom panel-ready | Yes |
| Control type | Buttons |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Cord length | 1.75 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Energy consumption per 100 cycles | 84 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Energy efficiency class | D |
| Connected load | 2400 W |
| Current | 10 A |
| Energy consumption per cycle | 0.84 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Custom panel weight (min) | 2.5 kg |
| Custom panel weight (max) | 8.5 kg |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment height | 87.5 cm |
| Weight | 32.9 kg |
| Delay start (min) | 24 h |
| Noise emission class | C |
| Drying system | Heat exchanger |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, Auto 45-65°C, 60min 65°C, Eco 50°C, Favorite, Silent 50°C |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Extra dry | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Temperature (max) | 70 °C |
| AquaSensor function | Yes |
| Cycle time | 270 min |
| Apps supported | Home Connect |
| Dosage assistant | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Interior light | No |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Child lock | No |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1450848 |