-
−3%
Bosch Serie 4 SMV4EVX00E dishwasher Fully built-in 14 place settings C
Bosch Serie 4 SMV4EVX00E dishwasher Fully built-in 14 place settings C
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Custom panel-ready | Yes |
| Maximum dish size (lower basket) | 31 cm |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Tub material | Plastic / Stainless steel |
| Maximum dish size (upper basket) | 21 cm |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Brand specific tub material | Polinox |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Built-in display | Yes |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Built-in water softener | Yes |
| Control type | Buttons |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Door colour | Not applicable |
| Cord length | 1.75 m |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per cycle | 0.747 kWh |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Current | 10 A |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency class | C |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Depth with door open | 115 cm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 35.4 kg |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Automatic programs | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time | 215 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Noise emission class | B |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Favorite, Silent 50°C, Pre-rinse, Quick 65°C, Intensive 70°C, Eco 50°C |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Noise level | 44 dB |
| AquaStop function | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Automatic door opening | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1319322 |