Bosch Serie 4 SMS4HVW14E dishwasher Freestanding 14 place settings C
Bosch Serie 4 SMS4HVW14E dishwasher Freestanding 14 place settings C
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Freestanding |
| Lower basket rack | Foldable |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Custom panel-ready | No |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Brand specific tub material | Polinox |
| Upper basket rack | Foldable |
| Cord length | 1.75 m |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | White |
| Control panel colour | White |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 43.9 |
| Energy consumption per cycle | 0.747 kWh |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency class | C |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 10 A |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Weight | 50 kg |
| Height | 845 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, Silent 50°C, Auto 45-60°C, Quick 65°C, Auto 45-65°C, Eco 50°C, Hygiene+, Pre-rinse, Favorite |
| Half-load | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Repairability index | 8.8 |
| Number of washing programs | 6 |
| Cycle time | 295 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Drying performance | C |
| AquaStop function | Yes |
| Delay start (min) | 1 h |
| Glass protection | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Noise emission class | C |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Child lock | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps functions | Remote diagnostics, Remote start |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher. |
| Bosch technologies (dish washing) | VarioDrawer, Silence On Demand, Rackmatic®, VarioFlex Baskets, EcoSilence Drive, Extra Dry, SpeedPerfect Plus, Hygiene+ |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2218720 |