Bosch Serie 4 SMS4EKI06E dishwasher Freestanding 13 place settings B
Bosch Serie 4 SMS4EKI06E dishwasher Freestanding 13 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Removable cutlery basket | Yes |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Custom panel-ready | No |
| Appliance placement | Freestanding |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Display type | LCD |
| Control type | Buttons |
| Water fill | Cold |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black, Stainless steel |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Cord length | 1.75 m |
| Tub material | Stainless steel |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Energy consumption per 100 cycles | 64 kWh |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per cycle | 0.64 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load (max) | 2400 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | B |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 51.1 kg |
| Width | 600 mm |
| Noise emission class | B |
| Tablet detergent function | Yes |
| Cycle time | 215 min |
| AquaSensor function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger/Drying assistant |
| Dishwashing programs | 60min 65°C, Silent 50°C, Auto 45-60°C, Favorite, Eco 50°C |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Integrated timer | Yes |
| Noise level | 42 dB |
| Overflow protection | No |
| AquaStop function | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Automatic door opening | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher. |
| Bosch technologies (dish washing) | EfficientDry |