Bosch Serie 2 SMS25GI09F dishwasher Freestanding 12 place settings E
Bosch Serie 2 SMS25GI09F dishwasher Freestanding 12 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Control panel colour | Black |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Cord length | 1.75 m |
| Custom panel-ready | No |
| Appliance placement | Freestanding |
| AC input frequency | 50/ 60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy consumption per 100 cycles | 92 kWh |
| Connected load | 2400 W |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy efficiency class | E |
| Energy consumption per cycle | 0.92 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight | 50.4 kg |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Width | 600 mm |
| Delay start (min) | 1 h |
| Repairability index | 8.1 |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Cycle time | 210 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, 60min 65°C, Auto 45-65°C, Eco 50°C, Pre-rinse |
| Number of place settings | 12 place settings |
| AquaSensor function | Yes |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise emission class | C |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable feet | Yes |
| Interior light | No |
| Child lock | Yes |
| Automatic door opening | No |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Feet adjustment | 2 cm |
| Removable top | Yes |
| Floor indicator light | No |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Warnings | Be careful when moving the unit so as not to perforate the wires., The appliance should be connected to an earthed socket outlet., Do not use unsuitable cleaning products that may damage the inside of the dishwasher. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1991363 |