Bosch Serie 2 SMI2ITS09E dishwasher Semi built-in 13 place settings E
Bosch Serie 2 SMI2ITS09E dishwasher Semi built-in 13 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Inlet hose length | 0.165 m |
| Door colour | Not applicable |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cable length | 1.75 m |
| Control type | Buttons |
| Custom panel-ready | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Appliance placement | Semi built-in |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Hob connected load (electric) | 2400 W |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| Energy efficiency class | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Energy consumption per cycle | 0.937 kWh |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Depth | 573 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Width | 598 mm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Weight | 33.8 kg |
| Depth with door open | 115 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Height | 815 mm |
| Noise emission class | C |
| AquaSensor function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Natural |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Extra dry | Yes |
| Dishwashing programs | One hour, Favourite, Eco 50 ºC, Intensive 70°C, Auto 45-65°C |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Noise level | 46 dB |
| Delay start (max) | 24 h |
| Residual time indicator | Yes |
| Cleaning function | Y |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1995019 |