TP-Link Omada ES206GP network switch Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
TP-Link Omada ES206GP network switch Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Wall mountable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Reset button | Yes |
| Input current | 1.31 A |
| Power source | DC |
| DC input voltage | 53.5 V |
| Power supply included | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection voltage | 6 kV |
| IGMP snooping | Yes |
| Loop protection | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| DHCP features | DHCP client |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Unified static configuration | Yes |
| Width | 158 mm |
| Depth | 101 mm |
| Height | 25 mm |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN, Port-based VLAN, MTU VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.1ab |
| 10G support | No |
| Port mirroring | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Zero Touch Provisioning (ZTP) | Yes |
| Fast leave | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Fanless | Yes |
| User guide | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 6 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 6 |
| Switching capacity | 12 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.4 Mpps |
| Packet buffer memory | 4 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames | 15 |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 65 W |
| Transmission distance (max) | 0.25 km |