TP-LINK AC1200 Wi-Fi Range Extender
TP-LINK AC1200 Wi-Fi Range Extender
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Sustainability certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Power consumption (max) | 7.3 W |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 77.8 mm |
| Height | 62 mm |
| Width | 80 mm |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.3, IEEE 802.11a, IEEE 802.3u, IEEE 802.11ac |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA-PSK, 64-bit WEP, 128-bit WEP |
| Wi-Fi data rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| WPS push button | Yes |
| Data transfer rate | 867 Mbit/s |
| Type | Network transmitter |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows NT, Windows 10, Windows XP, Windows 8.1, Windows 98SE, Windows 7 |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mac compatibility | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |