Garantija
12 mėn.
Pristatymas iš Lietuvos
per 3 - 5*
d. d.
Visualize your victory with the MSI G242L E14 gaming monitor. Equipped with a 1920 x 1080, 144hz Refresh rate, 1ms MPRT response time IPS panel, the G242L E14 will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with Adaptive-Sync technology, the G242L E14 can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Gaming monitors for competitive play.
see every moment at its clearest
IPS display provides gamers with an 1ms MPRT response time, which will significantly reduce monitor blur occurrence. The crystal clear image will certainly give you a competitive edge for precise decisions in fast-moving games.
True color
The MSI Gaming Monitor has more gamut coverage compared to general monitors. Gameplay colors and details will look more realistic and refined, to push immersion to its limits.
SMOOTHEN OUT YOUR GAMEPLAY
Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. With MSI gaming monitors, it doesn't have to be. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with AMD FreeSync™ technology.
NIGHT VISION
Whether your entire screen is dark, or just a few portions have heavy shadows. Let the world's first smart black tuner brighten your day by bringing out the fine details in dark areas.
From Edge to Edge
With a super narrow bezel, enjoy the best immersion possible in the latest games with a multi-monitor 180 degree setup. Enjoy better continuity between screens while playing games, working, or general computing.
Anti-Flicker Technology
Generic monitor displays normally have a flicker-rate of about 200-times per second, which is unnoticeable to the naked eye, but can cause fatigue over time. MSI Anti-Flicker technology provides a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker.
Blue Light Reduction
MSI monitors are optimized to produce less amount of blue light displayed by the monitor, so that you can game for longer periods of time without eye-fatigue.
| Summary | MSI G242L E14. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Monitor/G242L-E14 |
| Unit Box Height | 0.405 |
| Unit Box Length | 0.595 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| Adobe RGB coverage | 83 % |
| Anti-glare screen | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 83 % |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| DCI-P3 coverage | 83 % |
| Digital horizontal frequency | 54.18 - 135 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 144 Hz |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 23.8 " |
| Display diagonal (metric) | 60 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| HD type | Full HD |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Response time | 1 ms |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 111 % |
| Touchscreen | No |
| Viewable size, horizontal | 527.04 mm |
| Viewable size, vertical | 296.46 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Feet colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| DC-in jack | Yes |
| DisplayPort version | 1.2a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Headphone out | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 22 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 220.1 mm |
| Depth (without stand) | 48.7 mm |
| Height (with stand) | 407 mm |
| Height (without stand) | 316.4 mm |
| Weight (without stand) | 3100 g |
| Width (with stand) | 540.1 mm |
| Width (without stand) | 540.1 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package height | 410 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 4800 g |
| Package width | 600 mm |
| Cables included | HDMI/Power |
| Quick start guide | Yes |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2210507/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 2210507 |
| EPREL Version Number | 3 |
| Model | G242L E14 |
| Model name | G242L E14 |
| Unit Calculated Volume | 0.02892 cubm |
| Product Net Weight | 3.1 kg |
| Unit Calculated Weight | 4.7 kg |