Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Built with high-performance wireless transceiver chips, Dahua Mesh Wireless Router adopts advanced Mesh technology to provide broadband access and smooth wireless network services without dead
angles for medium and large-scale scenarios. This product is suitable for scenarios that are more than 100 square meters, such as apartments, villas and offices.
| Summary | Dahua Technology MAX18 Mesh Wireless Router. Product colour: Black, Antenna type: Internal, Product type: Mesh router. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax), WLAN data transfer rate (max): 1800 Mbit/s. Internal memory: 256 MB, NAT functionality: Port-based NAT configuration. Supported network protocols (IPv6): UDP; HTTPS; IPv6; IPv4; TCP/IP; HTTP; NTP; SSL; DHCP. Power consumption (typical): 12 W, AC adapter output voltage: 12 V |
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Transmission/IT-Channel-Products/Wireless-Router/MAX18 |
| Unit Box Height | 0.155 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.125 |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| LED indicators | Status |
| Number of devices supported | 64 |
| Product colour | Black |
| Product type | Mesh router |
| Reset button | Yes |
| Transmit power | 4.45 dBmW |
| Point-to-point protocol over Ethernet (PPPoE) | Yes |
| Security algorithms | SSH/WPA2-PSK/WPA3-PSK |
| Static IP | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| VPN support | L2TP; L2TP/IPsec VPN |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 1800 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1201 Mbit/s |
| DHCP server | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| NAT functionality | Port-based NAT configuration |
| Supported network protocols (IPv6) | UDP; HTTPS; IPv6; IPv4; TCP/IP; HTTP; NTP; SSL; DHCP |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Ethernet WAN | Yes |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Certification | CE RED |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 94 mm |
| Height | 72 mm |
| Weight | 230 g |
| Width | 94 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Package depth | 126.5 mm |
| Package height | 155.5 mm |
| Package weight | 480 g |
| Package width | 121.5 mm |
| Model name | MAX18 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002325 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.52 kg |