-
−2%
Logitech MX Brio
Logitech MX Brio
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in flash | No |
| USB powered | Yes |
| Lens material | Glass |
| Housing material | Aluminium |
| Interface | USB |
| Product colour | Graphite |
| Sensor type | CMOS |
| Mounting type | Clip |
| Cable length | 1.5 m |
| BeamForming | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Height | 61.6 mm |
| Width | 98 mm |
| Weight (with stand) | 176 g |
| Depth | 52.2 mm |
| Minimum system requirements | What you need - USB-C port supporting the USB 3.0 standard -Logi software on macOS and Windows (3) . Compatibility - Windows 10 or later - macOS 10.15 or later - ChromeOS (4) - Linux (4) Certified for Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Works With Chromebook, Streamlabs Works with Zoom, Teams, WebEx, Skype, FaceTime, Google Meet, Streamlabs, OBS |
| Minimum RAM | 2000 MB |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 4x |
| Maximum video resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8.5 MP |
| Plug and Play | Yes |
| Camera HD type | 4K Ultra HD |
| Field of view modes quantity | 3 |
| Diagonal field of view | 90° |
| Packaging content | MX Brio 705 for Business webcam USB-C 3.0 cable Mount clip with removable mount adapter User documentation |
| Batteries included | No |
| Cables included | USB Type C |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone pick-up range | 1.2 m |
| Number of microphones | 2 |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC), CarbonNeutral |
| Sustainability compliance | Yes |