Logitech C505e
Logitech C505e
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Graphite |
| Cable length | 2 m |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip |
| Weight | 75 g |
| Height | 31.9 mm |
| Depth | 24.2 mm |
| Width | 72.9 mm |
| Weight (with stand) | 75 g |
| Clamp dimensions (W x D x H) | 72.91 x 66.4 x 31.91 mm |
| Face tracking | No |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Diagonal field of view | 60° |
| Supported video modes | 720p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Fixed focus | Yes |
| Packaging content | Webcam with attached 2 m USB-A cable User documentation |
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Master (outer) case length | 408 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.93 kg |
| Master (outer) case width | 322 mm |
| Master (outer) case height | 168 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Warnings | Avoid the appliance coming into contact with water or other liquids., Store the device in a dry place, away from heat sources., Do not open the appliance housing; risk of electric shock. |