Washing machine ELECTROLUX EW6TN3272
Washing machine ELECTROLUX EW6TN3272




Washing machine ELECTROLUX EW6TN3272
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Mounting type | Freestanding |
| Washing machine type | Top load |
| Washing capacity | 7 kg |
| Maximum drilling speed | 1200 rpm |
| Energy consumption 100 cycles | 78 kWh |
| Water consumption per cycle | 41 liters |
| Energy efficiency class | E |
| Sound level class | C |
| Noise level | 77 dB |
| Cycle time | 205 minutes |
| Drilling efficiency class | B |
| Automatic fabric weighing technology | Yes |
| Automatic dosing technology | No |
| Smart washing technology | No |
| Steam technology | Added steam |
| Capsule drawer | None |
| Engine type | Universal |
| Drum positioning | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Protection against water spills | Yes |
| Number of programs | 15 |
| Quick wash program | Yes |
| Wool washing certificate | Yes |
| Standardized height | 90 cm |
| Standardized width | 40 cm |
| Height | 89 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 60cm |
| Color | White |