-
−1%
ELECTROLUX WASHING MACHINE EW6F2292P
ELECTROLUX WASHING MACHINE EW6F2292P
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
11 - 16
business days
| Drum volume | 53 L |
| Appliance placement | Freestanding |
| Display type | LED |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Loading type | Front-load |
| Viewing window | Yes |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Door colour | White |
| Cord length | 1.8 m |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Outlet hose length | 1.45 m |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 49 L |
| AC input voltage | 230 V |
| Energy efficiency class | A |
| Height | 847 mm |
| Width | 597 mm |
| Depth | 636 mm |
| Rinse hold | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Quick, Jeans/denim, Spin/drain, Cotton, Quilt, Hygiene, Rinse, Eco 40-60°C, Outerwear, Wool, Delicate, Synthetics |
| Overflow protection | Yes |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Specific features | SensiCare system |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Noise emission class | B |
| Spin-drying class | B |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1905518 |