Electrolux EW2TN25262P Top loading washing machine 6 kg 1151 rpm white
Electrolux EW2TN25262P Top loading washing machine 6 kg 1151 rpm white
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | Woolmark Blue |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | White |
| Door hinge | Up |
| Drum volume | 42 L |
| Loading type | Top-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Energy consumption per 100 cycles | 65 kWh |
| Connected load (electric) | 2200 W |
| Current | 10 A |
| Input voltage | 230 V |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 40 L |
| Height | 890 mm |
| Depth | 599 mm |
| Width | 397 mm |
| Noise level | 77 dB |
| Cycle time (max) | 205 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Rated capacity | 6 kg |
| Spin-drying class | B |
| Adjustable temperature | Manual/automatic |
| Baby care washing program | N |
| Washing programs | Eco 40-60, Quick 30 min, Hygiene/anti-allergy, Synthetics, Quick 14min, Wool/silk, Anti-allergic, Cotton, Quilt, Spin, Sport, Rinse, Delicate, Spin/drain |
| Rinse & spin program | Y |
| Noise emission class | C |
| AutoSense function | Yes |
| Start delay | Y |
| Maximum spin speed | 1000 RPM |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.42 m |
| Warnings | Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock., Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1377558 |