BOSCH WUU28T10PL washing machine
BOSCH WUU28T10PL washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Door opening | Side opening |
| Door type | Tempered glass |
| Control type | Rotary |
| Door colour | White, Transparent |
| Viewing window | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Loading type | Front-load |
| Door hinge | Left |
| Product colour | White |
| Drum volume | 65 L |
| Appliance placement | Freestanding |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 598 mm |
| Depth | 599 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 73.5 kg |
| Washing programs | Dark colours / Jeans, Cotton, Spin, Hygiene, Synthetics, Jeans, Eco 40-60, Wool, Delicate, Super fast, Centrifugation and pumping out, Delicate/silk |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity | 9 kg |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Adjustable temperature | Yes |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Premature door opening lock | Y |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire., Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock. |
| Bosch washing technologies | ActiveWater™ Plus, SpeedPerfect, VarioDrum, EcoSilence Drive™, AntiVibration Design |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1676993 |