BOSCH WGE02201PL washing machine
BOSCH WGE02201PL washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Display type | LED |
| Cord length | 1.6 m |
| Inverter technology | Yes |
| Drum volume | 55 L |
| Door colour | White |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Control type | Knob |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | White |
| Connected load | 2300 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Current | 10 A |
| Energy consumption per 100 cycles | 40 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Height | 848 mm |
| Depth | 588 mm |
| Weight | 70.4 kg |
| Width | 598 mm |
| Adjustable temperature | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Rated capacity | 7 kg |
| Delayed start timer | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Number of washing programs | 16 |
| Spin-drying class | B |
| Cycle time (max) | 206 min |
| Washing programs | Quick 15 min, Wool, Eco 40-60, Quick 30 min, 40°C, Jeans, Sport, Rinse, 60°C, Synthetics, Cotton, Spin, 90°C, Blouse/shirt, Mix |
| Automatic load recognition | Yes |
| Noise emission class | A |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Child lock | Yes |
| On/off button | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Warnings | Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock., Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1672120 |