BOSCH WAN2405BPL 8kg 1200 rpm - washing machine
BOSCH WAN2405BPL 8kg 1200 rpm - washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Loading type | Front-load |
| Door hinge | Left |
| Drum volume | 65 L |
| Appliance placement | Freestanding |
| Control type | Rotary, Touch |
| Cord length | 1.6 m |
| Display type | LED |
| Energy consumption per 100 cycles | 46 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Depth | 590 mm |
| Width | 598 mm |
| Weight | 67.7 kg |
| Height | 845 mm |
| Depth with door open | 106.3 cm |
| Noise emission class | A |
| Washing programs | Cotton, Spin, Rinse, Quick 15 min, Synthetics, 90°C, Delicate/silk, Eco 40-60, Quick 30 min, Iron Assist, Pre-wash, Wool, 40°C, 60°C, Mix, Daily 40° |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Spin-drying class | B |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time (max) | 213 min |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Load balancing system | Yes |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Foam control system | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire., Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2219960 |