The BlitzWolf BW-S27 is a multi-function charger with 4 USB-C and 2 USB-A ports, providing a total output of 160 watts. It supports various fast charging standards and has a 15W wireless charging pad for compatible devices.
The BlitzWolf BW-S27 is a multi-function charger with 4 USB-C and 2 USB-A ports, providing a total output of 160 watts. It supports various fast charging standards and has a 15W wireless charging pad for compatible devices.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The BlitzWolf BW-S27 is a multi-function charger with 4 USB-C and 2 USB-A ports, delivering a total output of 160 watts. It supports various fast charging standards and includes a 15W wireless charging pad for compatible devices.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Charging Station |
| Product Brand | BlitzWolf |
| Model | BW-S27 |
Specifications | |
| Entrance | AC 100-240V / 50-60Hz |
| Output Power | 160W |
| Output Ports | 4x USB-C, 2x USB-A |
| Wireless Charging Output | 15W / 10W / 7.5W / 5W |
| Supported Standards | QC4+, PD3.0, QC3.0, QC2.0, PPS, SCP, FCP, AFC, PE |
| Material | PC + ABS |
| Dimensions | 133 x 76 x 80 mm |
| Weight | 258 g |
Safety Warning | |
| Use the product for its intended purpose to avoid hazards. | |