Blitzwolf BW-S15 is a USB charger with six ports, including two Quick Charge 3.0 ports and four USB 2.0 ports, providing a total output of 60W. The compact design and protection against overvoltage and overcharging guarantee safe use.
Blitzwolf BW-S15 is a USB charger with six ports, including two Quick Charge 3.0 ports and four USB 2.0 ports, providing a total output of 60W. The compact design and protection against overvoltage and overcharging guarantee safe use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Blitzwolf BW-S15 is a USB charger with six ports, including two Quick Charge 3.0 ports and four USB 2.0 ports, delivering a total output of 60W. It features a compact design and safety protections against overvoltage and overcharging.
Features | |
|---|---|
| Product type | USB charger |
| Brand | Blitzwolf |
| Model | BW-S15 EU |
Specifications | |
| Total power | 60W |
| AC input | 100 - 240V 50/60Hz 1.7A |
| Output ports | 4x USB 2.0 + 2x USB QC 3.0 |
| Voltage | 5V |
| Fast charging | Yes, QC 3.0 |
| Number of USB 2.0 ports | 4 |
| Number of USB 3.0 ports | 2 |
| USB rated current output | 4800mA, single port output current - 2400mA |
Safety warning | |
| Using the charger is safe for connected devices thanks to multiple protections against overvoltage and overcharging. | |