Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The capless JetFlash 590 USB 2.0 flash drive utilizes a retractable USB connector to shield your data while in transit - simply push at the colored slider to slide the connector out. The combination of fast data transfer rates and substantial storage space make it easier than ever to store, carry and share all your digital files wherever you go.
| Summary | Transcend JetFlash 590 64GB Black. Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 2.0. Form factor: Slide. Weight: 4.9 g. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://uk.transcend-info.com/Products/No-609 |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.13 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Capacity | 64 GB |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 10 Mac OS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| Device interface | USB Type-A |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0 |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8 |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Form factor | Slide |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Depth | 10.6 mm |
| Height | 63.6 mm |
| Weight | 4.9 g |
| Width | 21.2 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00013 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.02 kg |