Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Sporting a classic color scheme in a thin yet robust design, the JetFlash 350/370 flash drive is the perfect example of style to suit all tastes. Offering vast capacity and outstanding read/write speeds, the JetFlash 350/370 is an excellent storage solution.
| Summary | Transcend JetFlash elite JetFlash 370 64GB. Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-A, USB version: 2.0. Form factor: Cap. Weight: 8.5 g. Product colour: White |
| Vendor Homepage | https://uk.transcend-info.com/Products/No-375 |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.13 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Capacity | 64 GB |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 10 Mac OS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| Device interface | USB Type-A |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0 |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8 |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Form factor | Cap |
| Product colour | White |
| Depth | 8.7 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 8.5 g |
| Width | 18.59 mm |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| USB powered | Yes |
| USB required | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00013 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.02 kg |