-
−5%
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Looking for storage that works across your USB Type-C™ and Type-A devices? Whether you're taking amazing photos of your latest adventure or creating content in the office, the SanDisk Ultra® Dual Drive Go is the 2-in-1 flash drive that lets you easily move files between USB Type-C smartphones, tablets, and Mac and USB Type-A computers. Just plug in the drive to easily free up space on your smartphone or to automatically back up your photos, videos, music, documents and contacts.3 Plus, the dual-purpose swivel design helps protect connectors and features a keyring hole to take your drive on the go.
| Summary | SanDisk Ultra Dual Drive Go USB 64GB. Capacity: 64 GB, Device interface: USB Type-A / USB Type-C, USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Read speed: 150 MB/s. Form factor: Swivel, Product colour: Blue |
| Vendor Homepage | https://www.westerndigital.com/products/usb-flash-drives/sandisk-ultra-dual-drive-go-usb-3-1-type-c?sku=SDDDC3-032G-G46 |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.155 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Capacity | 64 GB |
| Compatible operating systems | Android 11+ iOS 10.0.2+ macOS v10.9+ Windows 10+ |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| Read speed | 150 MB/s |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Form factor | Swivel |
| Product colour | Blue |
| Depth | 44.41 mm |
| Height | 8.6 mm |
| Width | 12.1 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Model | SDDDC3-064G-G46NBB |
| Units per Shipping Box | 350 |
| Unit Calculated Volume | 0.0001765 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.019 kg |