-
−3%
40-inch Full HD Smart TV with a frameless metal design and 8000 MB of internal memory. Supports Wi-Fi, Bluetooth, has Android TV with built-in Chromecast and Dolby Audio.
40-inch Full HD Smart TV with a frameless metal design and 8000 MB of internal memory. Supports Wi-Fi, Bluetooth, has Android TV with built-in Chromecast and Dolby Audio.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
40' Full HD Smart TV with a frameless metal design and 8000 MB of internal memory. Supports Wi-Fi, Bluetooth and has Android TV with integrated Chromecast and Dolby Audio.
Technical data | |
|---|---|
| Internal memory | 8000MB |
Design | |
| Frameless design | Yes |
| Year of introduction | 2025 |
| Product color | Metal |
| VESA mount | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
Power | |
| Energy efficiency class | A to G |
| Power (standby) | 0.5W |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 39 kWh |
| Energy efficiency class (EER) | F |
| Power consumption (HDR) over 1000 hours | 60 kWh |
Control functions | |
| Programming period | 8 days |
| Basic hotel mode | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Number of OSD languages | 29 |
| On/Off timer | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Electronic Program Guide (EPG) | Yes |
| Works with Google Assistant | Yes |
| On-Screen Display (OSD) | Yes |
Weight and dimensions | |
| Weight (with stand) | 4.63 kg |
| Width (without stand) | 892 mm |
| Height (without stand) | 508mm |
| Depth (without stand) | 75 mm |
| Weight (without stand) | 4.58 kg |
Network | |
| Bluetooth profiles | HID, A2DP |
| Internet browser | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Yes |
Operation | |
| Image processing technology | TCL IPQ 2.0 engine |
| Image magnification | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR10, HLG |
Image | |
| Image technology | QLED |
| Image resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native image format | 16:9 |
Sound system | |
| Audio decoders | Dolby Digital Plus, Dolby Audio |
| RMS power | 16W |
Ports and interfaces | |
| Number of HDMI ports | 2 |
| Number of USB 2.0 ports | 1 |
Smart TV features | |
| Hybrid Broadcast and Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Installed operating system | Android TV |
| Chromecast built-in | Yes |