-
−2%
TCL V6C 50V6C TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic 260 cd/m²
TCL V6C 50V6C TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic 260 cd/m²
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Introduction year | 2025 |
| Frameless design | Yes |
| Stand type | Legs stand |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Product colour | Metallic |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 78 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Energy saving mode | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Voice control | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Control type | Remote |
| Number of OSD languages | 59 |
| Width (without stand) | 1111 mm |
| Stand depth | 25.7 cm |
| Depth (without stand) | 72 mm |
| Stand width | 96.1 cm |
| Height (without stand) | 644 mm |
| Weight (without stand) | 7.28 kg |
| Weight (with stand) | 7.4 kg |
| Height (with stand) | 684 mm |
| Depth (with stand) | 257 mm |
| Width (with stand) | 1111 mm |
| Miracast | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11g, 802.11b |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth profiles | HID, A2DP |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), HDR 10+ |
| Auto standby | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Master |
| USB playback | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Game mode | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Processor |
| Video compression formats | H.265, MPEG2, H.264 |
| Subtitles function | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Teletext function | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor cores | 4 |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Remote control type | RC833A |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Mounting kit | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Peak luminance ratio | 65% |
| Display diagonal (metric) | 125.7 cm |
| Display technology | DLED |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 2500 |
| Display brightness | 260 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Response time | 6.5 ms |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Screen shape | Flat |
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Auto volume leveller | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RF connector type | F, IEC |
| PC in (D-Sub) | No |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| RF ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| 4 sides bezel-less design | Yes |
| Stand | yes |
| Smart TV applications | Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+, Google Play Apps |
| Motion control | Yes |
| Wi-Fi ready | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Mains power | Yes |
| 3D | No |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL I, PAL BG, PAL L, SECAM D/K, NTSC, SECAM L |
| Warnings | The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point., The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord. |
| Music apps | Spotify |
| App distribution platform | Google Play |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Google TV, HBO, Netflix, YouTube, ITV X, Amazon Prime Video, All 4, ITV Hub, My5, Twitch, BBC iPlayer, NOW TV, Disney+ |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Internet TV | Yes |
| Operating system version | 12 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Screen mirroring | Yes |
| Lifestyle apps | Google Apps |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| TCL technologies (AV/TV) | T-cast, HVA Screen, Motion Clarity, 4K HDR Display, Chromecast Built-In |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2179792 |