-
−4%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Stand type | Legs stand |
| Frameless design | Yes |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 73 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 99 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Basic hotel mode | No |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 59 |
| Hotel mode | No |
| Programming period | 8 day(s) |
| Works with Samsung Bixby | No |
| Picture-in-Picture | No |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple Siri | No |
| Width (with stand) | 1224 mm |
| Depth (with stand) | 275 mm |
| Height (with stand) | 765 mm |
| Height (without stand) | 708 mm |
| Depth (without stand) | 70 mm |
| Weight (with stand) | 10.7 kg |
| Weight (without stand) | 10.5 kg |
| Width (without stand) | 1224 mm |
| Stand width | 92 cm |
| Stand depth | 27.4 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth profiles | HID, A2DP |
| Web browser | Yes |
| Video formats supported | AVI, H.265, H.264, MKV, WEBM, VP9, AV1, MPG, TS, MP4 |
| Processor cores | 4 |
| Noise reduction | Yes |
| Video compression formats | MPEG2, H.265, H.264 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Teletext function | Yes |
| DVD player | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar 2.0, Game Master, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Processor |
| USB recording | No |
| Desktop stand | Yes |
| Soundbar included | No |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RC833A |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Peak luminance ratio | 65% |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 3400 |
| Viewable size diagonal | 138 cm |
| Display diagonal (metric) | 140 cm |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Display brightness | 430 cd/m² |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display technology | QLED |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Equalizer | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in subwoofer | No |
| RMS rated power | 20 W |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Auto volume leveller | Yes |
| Audio decoders | Dolby AC4, Dolby Audio, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS Virtual:X |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| RF ports quantity | 2 |
| HDCP version | 2.2 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| RF connector type | F, IEC |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 75% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Analog signal format system | PAL DK, PAL BG, SECAM D/K, SECAM B/G, PAL I, PAL L, NTSC, SECAM L |
| Tuner type | Analog & digital |
| Auto channel search | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Operating system installed | Google TV |
| Internet TV | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| App distribution platform | Google Play |
| Built-in Chromecast | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Operating system version | 12.0 |
| Smart TV | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, Apple TV |
| Smart modes | Game, Sports |
| TCL technologies (AV/TV) | Apple AirPlay, T-cast, HVA Screen, HomeKit support, 120Hz Game Accelerator, Motion Clarity |