LG QNED 75QNED86A3A TV 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
LG QNED 75QNED86A3A TV 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
13 - 18
business days
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 |
| VESA mounting | Yes |
| Stand type | Center stand |
| Introduction year | 2025 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 182 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 82.8 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 370 mm |
| Height (with stand) | 1042 mm |
| Width (with stand) | 1677 mm |
| Weight (with stand) | 41.5 kg |
| Weight (without stand) | 33.3 kg |
| Depth (without stand) | 30.9 mm |
| Stand width | 38 cm |
| Height (without stand) | 965 mm |
| Stand depth | 37 cm |
| Width (without stand) | 1677 mm |
| Wi-Fi standards | 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Audio formats supported | PCM, AC3, MP2, AAC, apt-X, MP3, HE-AAC, AC4, EAC3 |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR) |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Filmmaker Mode, Dolby Vision, Dynamic Tone Mapping, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Multi View | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| WiSA Ready | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control type | MR25GA / MR25GB (UK, Italy) |
| Remote control included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Automatic brightness control | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Display technology | QNED |
| Display diagonal (metric) | 189.3 cm |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Number of speakers | 2 |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| RMS rated power | 20 W |
| Auto volume leveller | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| RF ports quantity | 2 |
| PC in (D-Sub) | No |
| Common interface (CI) | Yes |
| RF connector type | F, IEC |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-T, DVB-C, DVB-S, DVB-S2 |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 25 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | AI Acoustic Tuning, LG Sound Sync, Works With Apple HomeKit, Magic Remote Control, Motion Pro, ThinQ™, Bluetooth Surround Ready, WOW Orchestra, AI Sound Pro |