Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Panel mounting interface | 200 x 200 |
| Stand type | Legs stand |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 90 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 60 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Depth (with stand) | 257 mm |
| Width (with stand) | 1123 mm |
| Height (with stand) | 720 mm |
| Width (without stand) | 1123 mm |
| Weight (with stand) | 13.4 kg |
| Weight (without stand) | 13 kg |
| Stand depth | 25.7 cm |
| Stand width | 94.1 cm |
| Height (without stand) | 652 mm |
| Depth (without stand) | 29.7 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b |
| Ethernet LAN | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR) |
| Audio formats supported | AAC, apt-X, MP3, HE-AAC, PCM, AC4, EAC3, AC3, MP2 |
| Multi View | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Filmmaker Mode, Hybrid Log-Gamma (HLG), High Dynamic Range 10 (HDR10), Dynamic Tone Mapping |
| Picture processor | α7 Gen8 AI Processor 4K |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | MR25GA / MR25GB (UK, Italy) |
| Cables included | AC |
| Screen shape | Flat |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Display diagonal (metric) | 125.8 cm |
| Display technology | QNED |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Auto volume leveller | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Number of speakers | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RF ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| HDMI ports quantity | 3 |
| RF connector type | F, IEC |
| PC in (D-Sub) | No |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2, DVB-S, DVB-T |
| Warnings | The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord., The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point. |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Operating system version | 25 |
| Operating system installed | WebOS |
| Internet TV | Yes |
| Smart TV | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | LG Sound Sync, Works With Apple HomeKit, AI Sound Pro, Magic Remote Control, ThinQ™, Bluetooth Surround Ready, AI Acoustic Tuning, WOW Orchestra |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2227920 |