Tascam DR-40X - portable digital recorder with USB interface, 2 x stereo recording
Tascam DR-40X - portable digital recorder with USB interface, 2 x stereo recording
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Bit rate | 320000 Kbit/s |
| Product colour | Black |
| Speaker power | 0.3 W |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Channels quantity | 4 channels |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone input impedance | 10000 Ω |
| Backlight display | Yes |
| Maximum input level | -3 dBV |
| Product type | Audio recorder |
| Height | 155 mm |
| Weight | 213 g |
| Depth | 35 mm |
| Width | 70 mm |
| Built-in display | Yes |
| Backlight colour | Blue |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 7, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Mac compatibility | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Frequency range | 44100 - 96000 Hz |
| Built-in microphone | Yes |
| Maximum recording time | 18 h |
| Audio formats supported | MP3, WAV |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Media types supported | Flash card |
| USB connector type | Micro-USB B |
| Interface | USB |
| Microphone in | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Number of batteries supported | 3 |
| Compatible battery sizes | AA |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Output power | 40 mW |