Maclean universal TV stand, for RTV cabinet, stand, max. 40kg, max. VESA 400x400, height and angle adjustment, for 32-65" TV, MC-1240
Maclean universal TV stand, for RTV cabinet, stand, max. 40kg, max. VESA 400x400, height and angle adjustment, for 32-65" TV, MC-1240
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Warnings | Ensure that the holder is mounted on the correct wall/desk according to the manufacturer's instructions., Regularly check the fixings and tighten screws as necessary to prevent the monitor/TV from falling., Do not exceed the maximum user weight recommended by the manufacturer. |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Swivelling | Yes |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk/table top |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Assisted height adjustment | Yes |