Desk mount for monitor ART RAMM L-29GD LED/LCD 17-35" 2-11kg 2xUSB 3.0 Premium White
Desk mount for monitor ART RAMM L-29GD LED/LCD 17-35" 2-11kg 2xUSB 3.0 Premium White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White |
| Material | Aluminium |
| Easy to install | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Number of USB 3.0 Type-A ports | 1 |
| Height adjustment | Yes |
| Rotation function | Yes |
| Warnings | Do not exceed the maximum user weight recommended by the manufacturer., Regularly check the fixings and tighten screws as necessary to prevent the monitor/TV from falling., Ensure that the holder is mounted on the correct wall/desk according to the manufacturer's instructions. |
| Maximum screen size | 88.9 cm (35") |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting type | Desk |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 11 kg |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| horizontal rotation angle | -180+180 |
| vertical rotation angle | -75+75 |
| Suitable for TV | Yes |