Carbon monoxide detector Kidde K7DCO with display White
Carbon monoxide detector Kidde K7DCO with display White










Carbon monoxide detector Kidde K7DCO with display White
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| Connectivity technology | Wireless |
| Volume | 85 dB |
| Easy to install | Yes |
| Material | ABS |
| Light alarm | Yes |
| Best uses | Home |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Quantity | 1 |
| Signalling | Light and sound |
| Optical sensor | Yes |
| Reset function | Yes |
| LCD display | Yes |
| Faucet included | Y |
| Built-in battery | No |
| Battery technology | AA battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries | 2 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Length | 72 mm |
| Weight | 168 g |
| Width | 119 mm |
| Depth | 40 mm |