The BlitzWolf BW-AT5 smartwatch features a 1.43-inch AMOLED display and offers health monitoring features including heart rate and blood pressure measurement. It supports Bluetooth calling and has a standby time of up to 30 days.
The BlitzWolf BW-AT5 smartwatch features a 1.43-inch AMOLED display and offers health monitoring features including heart rate and blood pressure measurement. It supports Bluetooth calling and has a standby time of up to 30 days.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The BlitzWolf BW-AT5 smartwatch has a 1.43" AMOLED display and offers health tracking features including heart rate and blood pressure monitoring. It supports Bluetooth calling and has a battery life of up to 30 days in standby mode.
Features | |
|---|---|
| Product type | Smartwatch |
| Brand | BlitzWolf |
| Model | BW-AT5 |
Specifications | |
| Screen size | 1.43" |
| Screen type | AMOLED Touchscreen |
| Screen resolution | 466 x 466 pixels |
| Battery capacity | 400mAh |
| Battery life | Up to 30 days in standby mode, up to 7 days in intensive use |
| Charging time | 2 hours |
| Water resistance | IP67 |
| Housing material | Zinc alloy, Plastic |
| Strap material | Liquid silicone |
| Compatible operating systems | Android 6.0 and above, iOS 10.0 and above |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.3 |
| Dimensions | Approx. 51.5 x 45.8 x 13.5 mm |
| Strap length | 270mm |
| Strap width | 22 mm |