Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Amazfit Helio Ring. Device type: Smart ring activity tracker, Form factor: Round, Product colour: Titanium. Battery life: 4 day(s), Battery capacity: 16.5 mAh, Charging time: 1.4 h. Weight: 3.65 g, Thickness: 2.6 mm. Mobile operating systems supported: Android 10, Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 13.0, Android 14.0, Android 7.0,.... Quantity per pack: 1 pc(s) |
| Vendor Homepage | www.amazfit.com/products/amazfit-helio-ring |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.105 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| Display type | No |
| Touchscreen | No |
| Device type | Smart ring activity tracker |
| Form factor | Round |
| Housing material | Resin,Titanium |
| Product colour | Titanium |
| Ring size | 8 |
| Water resistance | 10 ATM |
| Accelerometer | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Skin temperature sensor | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Battery capacity | 16.5 mAh |
| Battery life | 4 day(s) |
| Battery operated | Yes |
| Charging time | 1.4 h |
| Rechargeable battery | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Thickness | 2.6 mm |
| Weight | 3.65 g |
| Mobile operating systems supported | Android 10/Android 10.0/Android 11.0/Android 12.0/Android 13.0/Android 14.0/Android 7.0/Android 7.1/Android 7.1.2/Android 8.0/Android 8.1/Android 9.0/iOS 14/iOS 14.5/iOS 15/iOS 16 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model | Amazfit Helio Ring |
| Battery | Rechargeable |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0005513 cubm |
| Product Net Weight | 0.00365 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.15 kg |