-
−14%
SHELLY 1PM Gen4 Smart switch Red
SHELLY 1PM Gen4 Smart switch Red
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
7 - 12
business days
| Connectivity technology | Wireless |
| Type | Smart switch |
| Security algorithms | HTTPS |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Product colour | Red |
| Bluetooth | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Maximum indoor range | 30 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth range | 30 m |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Remotely operated | Yes |
| Maximum outdoor range | 50 m |
| Protection features | Overheating protection, Overload protection |
| Mounting type | Wall |
| ZigBee | Yes |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Maximum switching current (AC) | 16 A |
| Maximum switching voltage (AC) | 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Weight | 27 g |
| Depth | 16 mm |
| Height | 37 mm |
| Width | 42 mm |