- New
-
−19%
Inteligentny termostat WiFi Meross MTS215MA(EU) (Matter)
Inteligentny termostat WiFi Meross MTS215MA(EU) (Matter)
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
8 - 16
business days
Meross MTS215MA(EU) is a smart thermostat designed for electric underfloor heating systems, which allows you to easily control the temperature in your home. The minimalist design with a sleek glass touch panel makes operating the device intuitive and convenient. The temperature can be adjusted directly on the device or remotely - from the Meross app. The device is also compatible with the Matter standard.
With the smart scheduling function, you can precisely plan the heating cycle. The system will automatically start heating at a set time and then turn it off - without wasting energy or money. Be sure to always come home to a pleasantly warm house, and save on your bills at the same time!
The thermostat supports Matter technology, which guarantees full compatibility with the most popular smart home platforms. You can add it to the Apple Home, Amazon Alexa, Google Home or SmartThings ecosystem, as well as control it by voice. With a simple command, you can adjust your home's temperature to suit your current needs!
The Meross app allows you to track your heating history, which allows you to analyze costs and optimize heat consumption. This is a practical solution that promotes conscious energy management and savings! In addition, when an open window is detected, the device automatically stops heating. This allows you to ventilate your apartment without worrying about energy loss and unnecessary costs.
The thermostat is designed for hassle-free self-assembly. Its installation takes less than 30 minutes, and the intuitive interface in the Meross app guides you step-by-step through the setup process. At the same time, the device is very easy to use - the glass touch panel allows you to adjust the temperature in a snap.
| Manufacturer | Meross |
|---|---|
| Model | MTS215MA-EU |
| Dimensions | 86 × 86 × 48 mm |
| Heating system | Compatible with electric heating system |
| Input power supply | 100-250 V~, 50/60 Hz |
| Maximum load | 16 A |
| Temperature setting range | 5-35°C |
| Accuracy | ±0,5°C |
| Wireless standards | IEEE 802.11 b/g/n, 2.4 GHz |
| Certifications | CE, RoHS, WEEE |
| System requirements | Smartphone with iOS 16.1 or later / Android 8.1 or later, Existing Wi-Fi network |
| Operating temperature | 0°C to 40°C |
| Storage temperature | From -40°C to 70°C |
| Operating humidity | 10-90% (non-condensing) |
| Storage humidity | 5-90% (non-condensing) |
| Power consumption | < 1 W |
| Application | Meross |
| Compatibility | Matter, Apple Home, Amazon Alexa, Google Home, SmartThings |
| Gamintojas | Meross |
| Moc zasilacza | Mains power |
| Connectivity | Wi-Fi |
| App | Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit, SmartThings, Other |
| Information about data generation | https://dataact.innpro.pl/Meross/6942349202100 |
| Gross weight | 280 g. |
| Net weight | 145 g. |
| Box length | 12,00 cm. |
| Box width | 10,50 cm. |
| Box height | 5,00 cm. |