CLATRONIC NM 3795 sewing machine
CLATRONIC NM 3795 sewing machine









CLATRONIC NM 3795 sewing machine
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Button, rotary |
| Product colour | White |
| Automatic needle threader | No |
| Type | Semi-automatic sewing machine |
| Foot control pedal | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Accessory storage | Yes |
| Quick-Set bobbin | Yes |
| Number of stitch patterns | 12 |
| Sewing machine functions | Sewing |
| Automatic rewinder | Yes |
| Carrying hole | Y |
| Adjustable stitch length | Yes |
| Number of speeds | 2 |
| Integrated thread cutter | Y |
| Measuring cup | Yes |
| Sewing backwards | Yes |
| Buttonhole type | Two-stage |
| Illumination LED | Yes |
| Power source | AC/Battery |
| Number of batteries supported | 4 |
| Power | 7.2 W |
| Input voltage | 220 -240 V |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Depth | 120 mm |
| Weight | 1.96 kg |
| Width | 290 mm |
| Height | 260 mm |
| Number of bobbins | 4 pc(s) |
| Batteries included | No |
| Spare needle included | Y |