Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
4 - 6
business days
Smart. Secure. Easy.
Capture Everything Around
Outdoor Pan/Tilt Security Wi-Fi Camera
Person Detection and Motion Tracking
Smart AI identifies a person while tracking motion with high-speed rotation, notifying users as needed.
1080p Full HD, Clear Every Second
Capture more details to make every moment shine.
IP65 Water & Dust Resistant
Offers excellent waterproof and dustproof performance for outdoor scenarios.
Customisable Sound Alarm
Record your customized audio as an alarm to extend your usage.
Two-Way Audio
Communicate directly with the outdoors for your convenience.
Secure Local Storage
Record videos 24/7 and create your customized recording schedule with an installed micro SD card(up to 512 GB).
Cloud Storage
Tapo Care supported. Enjoy your cloud storage with unlimited spaces.
Multiple Installation Options
Use the mounting screws, template and loops to install on any wall, ceiling or pole for the perfect view—wherever you want.
Voice Activated
Enjoy your smart life and keep an eye on your vital areas with Alexa & Google Assistant supported.
Physical Privacy Mode
Maintains your privacy with the lens physically blocked by the housing.
| Summary | TP-Link Tapo Outdoor Pan/Tilt Security WiFi Camera. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Ceiling/Wall/Pole, Product colour: White, Form factor: Dome. Angle of rotation: 360°. Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Night vision distance: 30 m, LED type: IR, Infra-red wavelength: 850 nm |
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/au/home-networking/cloud-camera/tc40/ |
| Unit Box Height | 0.16 |
| Unit Box Length | 0.215 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| Antenna type | Internal |
| Auto patrol mode | Yes |
| Auto-tracking | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS, RCM |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control | Yes |
| Type | IP security camera |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Form factor | Dome |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| LED indicators | System |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Number of lenses | 1 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Frame rate | 15 fps |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy masking | Yes |
| Supported video modes | 1080p |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Video recording | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | No |
| Supported network protocols | TCP/IP, ICMP, DNS, HTTPS, TCP, UDP |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Active tampering alarm | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection |
| Security algorithms | 128-bit AES/SSL/TLS/WPA/WPA2-PSK |
| Video motion detection | Yes |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| DC output current | 1 A |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 8.78 W |
| Power consumption (typical) | 2.21 W |
| Power source type | AC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Depth | 123 mm |
| Height | 90 mm |
| Width | 123.8 mm |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Anchors included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Packaging content | Tapo C500 Camera DC Power Adapter Anchors and Screws Mounting Template Waterproof Seal Quick Start Guide |
| Screws included | Yes |
| Model | TC40 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.005546 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.8 kg |