TP-Link Tapo Outdoor Security Wi-Fi Camera
TP-Link Tapo Outdoor Security Wi-Fi Camera
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Protection features | Dust resistant, Rain proof |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Form factor | Cube |
| LED indicators | System |
| Weatherproof | Yes |
| DC output current | 0.6 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC output voltage | 9 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source type | AC, DC |
| Security algorithms | WPA, SSL/TLS, WPA2-PSK, 128-bit AES |
| Motion sensor | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Reset button | Yes |
| Depth | 103.4 mm |
| Height | 64.3 mm |
| Width | 142.3 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | No |
| Mobile operating systems supported | Android 4.0, Android 7.0, Android 5.0, iOS 12, iOS 11.0, Android 9.0, iOS 9.0, iOS 10.0, Android 8.0, iOS 13, Android 6.0 |
| Certification | CE, NCC |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Outdoor |
| Number of cameras | 1 |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Camera tilt control | No |
| Camera pan control | No |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Number of sensors | 1 |
| Video formats supported | H.264 |
| Total megapixels | 3 MP |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Frame rate | 15 fps |
| Video streaming | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Number of lenses | 1 |
| Fixed focal length | 3.89 mm |