- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The built-in Swiss-made sensor provides accurate temperature and humidity readings, which are displayed on a 2.8-inch LCD screen. Compatible with Zigbee 3.0 and can be monitored via the eWeLink app on Android and iOS devices.
Features | |
|---|---|
| Product type | Smart temperature and humidity sensor |
| Brand | SONOFF |
| Model | Zigbee LCD sensor |
Specifications | |
| Screen size | 2.8 inches |
| Wireless protocol | Zigbee 3.0 (IEEE802.15.4) |
| Temperature measurement accuracy | ±0.2°C |
| Humidity measurement accuracy | ±2% RH |
| Operating temperature | -9.9°C to +60°C |
| Power supply | CR2450 battery 3V |
| Battery life | 2 years |
| Wireless network distance | Up to 120 m |
| Housing materials | PC + LCD |
| Dimensions | 62.5 x 59.5 x 18.5 mm |
| Color | White |
| Weight | 69 grams |
| Installation | Can be hung on the wall with 3M/magnet or placed on a table |
| Certificates | CE, FCC, ISED, RoHS |