-
−11%
The LANCOM Access Point LX-6200 supports Wi-Fi 6 with data rates of up to 1775 MBit/s and has 2x2 Multi-User MIMO for efficient bandwidth allocation. The device also has a USB 2.0 port for IoT integration and can be managed via the LANCOM Management Cloud, WLAN-Controller or operated independently.
The LANCOM Access Point LX-6200 supports Wi-Fi 6 with data rates of up to 1775 MBit/s and has 2x2 Multi-User MIMO for efficient bandwidth allocation. The device also has a USB 2.0 port for IoT integration and can be managed via the LANCOM Management Cloud, WLAN-Controller or operated independently.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The LANCOM Access Point LX-6200 supports Wi-Fi 6 with data rates of up to 1.775 MBit/s and has 2x2 Multi-User MIMO for efficient bandwidth allocation. It has a USB 2.0 port for IoT integration, works via the LANCOM Management Cloud, WLAN Controller or independently.
Features | |
|---|---|
| Product type | Access point |
| Brand | LANCOM |
| Model | LX-6200 (61871) |
Specifications | |
| Dimensions | 260 x 240 x 90 mm (W x H x D) |
| Weight | 920g |
| Data transfer speed | 1.775 Mbps |
| Wi-Fi standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Frequency bands | 2.4GHz and 5GHz |
| Maximum bandwidth (5 GHz) | 1,200 Mbps |
| Maximum bandwidth (2.4 GHz) | 575 Mbps |
| Multi-User MIMO | 2x2 MU-MIMO |
| USB port | USB 2.0 |
| Management options | LANCOM Management Cloud, WLAN controller, independent |
| Safety standard | WPA3 |